Marketlerde Yeni Dönem

Korono Virüs Dönemi Marketler

Marketler 2020 yılına Covid-19 virüsü sebebiyle yoğun bir başlangıç yaptılar. Bu dönemde özellikle ülkelerin tek tek karantina ilan ettiği dönemde çalışan ve kapasitesinin üzerine çıkan yegane sektörlerden birisi haline geldiler. İnsanlar raflardaki fiyatlardan ziyade var mı – yok mu gözüyle baktılar. En az 1-2 aylık stoklar yapıldı marketlerde.

Korono Virüs Sonrası Marketleri Neler Bekliyor?

Ülkeler bu virüs sorununu bir şekilde aşacaklar veya bu sorunla bir şekilde yaşamaya alışacağız. Ama artık hijyene – insan sağlığına bakışımız kökten değişecektir. Bunun için insanların kaynak istasyonları olan marketler ve manavlarda kendilerini baştan yenilemek zorunda kalacaklardır. Öyle ki plastik kasalarla veya özentisiz tezgah veya temizliği zor olan reyonlar değişmek zorunda kalacaktır.

Bu dönem market ve manav dükkanlarının yatırım yapma dönemidir. Yatırım konusunda geç kalanlar aynı zamanda piyasadaki yarışta da geride kalabilir. İnsanlar sağlıksız veya kontrolsüz yerlerden alışveriş yapmak istemeyecekleri aşikardır.

Düşünün şu an marketten alınan bütün gıdalar tek tek dezenfekte edilmektedir. Böylece insan kendisini koruma altına alıp güvenliğini artırmaktadır.

Manav Dükkanları Neler Yapabilir?

Öncelikle en basit iş olan tezgahlarını gözden geçirmelidirler. Temizliği , hijyeni,…. Eğer uygun değilse derhal değiştirmesinde fayda vardır. Konu insan sağlığıdır. Aynı zamanda ticari geleceğidir.

Artık insanlar hijyene ve sağlığına daha dikkat edecektir. Bunun için tezgahların temas noktaları günde 3-4 kez silinebilir yapıda olmalıdır. Gerekli görüldüğünde komple de sabunlu su ile siline bilmelidir.