Manav Dükkanı Nasıl Olmalı

Manav Dükkanı Nasıl Olmalı

Manavcılık veya marketçilik yapanlar  mutlaka Manav Dükkanı Nasıl Olmalı sorusuna cevap bulmalıdır. Çünkü marketin ilk karşılama ( giriş) noktasında olup discount  marketlere karşı en etkili satış gücü manav dükkanları veya bölümleridir. Öyleyse nasıl olmalıdır?

Bu konuda çok fazla parametreler vardır. İlk akla gelen bütçe sorunudur. Şöyle ki ; “aslında çok şey yapacağım ama para nerede” cümlesi bu konudaki çözülebilecek en basit konudur. Neden? Çünkü 20 metre değil 10 metre düşünürsünüz. Faydasını gördükten sonra ilaveler yaparsınız. Bunun için bu konuyu düşüneceğiniz en etkili denilen şeyi aşıp soruya cevap aramaya devam edelim.

Manavın Bulunduğu Yerleşim Bölgesi

Hiç kimse insanların az olduğu veya işlek olmayan yerde bir tezgah açmak istemez. Genelde okul , site, belediye veya durak gibi alanlar tercih edilir. O bölgedeki insanların eğitim seviyesi ve alım gücü de dikkate alınmalıdır. Öyle elit yerler vardır ki tamamen kaliteli bir hizmet anlayışı gerektirir. Gerekirse evlere servis hizmeti bile ek olarak sunulabilir. Veya vitamin bar ile tap taze hizmet sunulması gerekir. Belki de en etkili sebep manavın bulunduğu bölgedir. Çok dikkate alınması gerekir. Ve kapasite yani kaç metre tezgah yapılacağı ve kaç personelin çalışacağı ve nasıl ürünlerin satılacağı bölge çalışması yapıldıktan sonra belli olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus ise devamlılık arz edecek pozisyona sahip olmaktır. Yani bir okula güvenip sırf okul var diye , okul çıkışı aileler alış veriş yapar diye o alana açmak yanlış olur. Bunun dışında bir durak var mı , siteler bölgesinde mi gibi durumlarında gözetmek gerekir.

Manavı  Sokak mı , Caddede mi Açmak

Öncelikle ortamdaki insan hareketliliği gözlenmelidir. Bazen nadir de olsa sokaklar daha etkili olabilir. Ama genelde caddeler daha etkilidir.

Manavcılık Personel Önemi

Aslında manav dükkanı kadar manav personeli de önemlidir. Öyle ki müşteriyi karşılayan , düzeni sağlayan , fireyi azaltan da manav personelidir. Bu işi ciddi anlamda düşünüyorsanız işe başlamadan önce işinde uzman kaliteli insanları bulmanızı tavsiye ederim. Bazı personel bırakın size para kazandırmayı zarar ettirir.