Manav Dükkanlarında Hijyen nasıl Olmalıdır

<<<<<<< Makale Öncesi….. manav tezgahı hijyeni nasıl olur…

Meyve ve sebze dükkanları  tezgahları hijyen açısından kapaklı olmalıdır.

4- Manav dükkanlarının temizliği kolay olmalıdır. Bunun için manav dükkanlarında erişilemeyen yer olmamalıdır. Günümüzde bakıldığı zaman özellikle köklü marketlerde manav tezgahları ya kaynakla birleştirilmiş yada çivilerle sabitlenmiştir.

Tezgahların alt kısmına genelde market çalışanının ısrarlı talebiyle 1 insanın zor geçebileceği bir kapak yapılır. Öyle ki en çok kirlenen yer manav tezgahının alt kısmıdır. Buralarda ortamdaki en çok bakteri ve virüsün yaşayabilmesi için çok elverişlidir. Ya üst kısımdaki domatesin akan suyu , yada çileğin suyu hem bu kısma ulaşacaktır. Bu sorunu çözmek için manav dükkanları genelde sepet kısmına çokta hijyen olmayan örtüler veya bıranda sererler. Bu durum hiçte doğru değildir. Çünkü;

Sektördeki manav tezgahlarında hijyen için alınan yanlış çözümleri

1- Havalandırmayı kesin bir şekilde kesip (Günümüzde profesörlerinde dediği ; virüs ve bakteri oluşumunu azaltmak için ortamı sıklıkla havalandırın) virüs ve bakteri oluşumu artabilir. Onların yaşayabilmesi için elverişli bir ortam oluşturulur.

2- Bir müddet sonra koku ve kir yapmaktadırlar. Plastik (Petrol bazlı ürünlerin  gıdaya teması çoğu ülkelerde yasaklandı) ürünler bir müddet sonra yapısı bozulacaktır. Meyve ve sebze üzerinde asitler (Domatesin asiti gibi…) bir süre sonra temas ettiği yüzeyi eritmektedir. Dikkat ederseniz meyve ve sebze tezgahındaki brandaların bazıları renk değiştirmeye başlamışlardır. Bunlar insanları gizli bir şekilde zehirlemektedirler.

Bu zehirin etkisi zaman içinde ortaya çıkacaktır. Belki yıllar sonra… belki başka hastalıkları tetikleyip insan sağlığını tehlikeye atacaktır. Yani ortamın hijyenini sağlayayım derken başka sorunları da tetikleyecektir.

Manav Reyonları hijyen için nasıl olmalıdır?

Meyve ve sebze dükkanlarında her yer ya kapaklı olmalıdır yada kolayca sökülebilir olmalıdır. İnsanların kolayca her yeri temizleye bilmelidir. Bunun için gıda için yapılan ürünler bu özellikte olmalıdır.