Unlu Mamul Dizaynı

Ekmek , pasta , simit , poğaça gibi insanların günlük hayatta tükettiği gıdaların satıldığı alanların tasarım uygulamasına unlu mamul dizaynları denir. Bu konu özellikle geniş kapsamlıdır. Sabit şekiller ve sabit ürünler ile sınırlı kalınmamaktadır. Öyle ki bazen bir mermer kütüğü kullanılabilirken bazen de bir ağaç parçasından faydalanılabilir .

Unlu Mamul Tasarımı Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce ben bir tasarımcı ile çalışmaya başlamadan önce nasıl bir kişilik  yapısı olduğunu izlerim. Yani kafasında sabit , belirli fikirlerle mi hareket ediyor , yoksa bakış açısı geniş sürekli yenilik içindemi. Bazıları uğraşmamak adına hep  elindeki belirli kalıpları uygulamak isterler. Hep bunları uygulamak isterler. Ama müşteri açısından arzuladığı  bakış açısına ulaşmasında en önemli etkendir. Öyle ki tasarımı yapacak proje lideri seçimi çok önemlidir.

Hitap edilecek kitle iyi belirlenmelidir. Eğer özel bir ürünleriniz sıradanın biraz dışında daha farklı bir bakış açısıyla mı sunulsun , yoksa bambaşka bir felsefeyle mi sunulmasını istersiniz. Bunu şöyle örnekleyebiliriz. Köfteci Yusuf ta olabilirsiniz , Nusret Et te olabilirsiniz. Köfteci Yusuf Sıradan bir köfteciye göre daha farklı bir konsepte  hareket ederken , Nusret Et ise bambaşka bir konsepi vardır. Müşteriyi otoparkta karşılamalarından tutun , ürünleri sunumları bile her şey özeldir. Şu unutulmamalıdır. Siz müşteriye ilgiyi ne kadar artırırsanız size dönüşü de o kadar fazla olacaktır. Bu düşüncenizi ambiansla taçlandırıp bütün şirket olarak o felsefeye tutunmanız lazımdır.

Vurgulanmak istenen tema çok iyi belirlenmelidir. Yani yapılacak tarz , felsefe. Mesela yalnız satış odaklı olup her kesime hitap eden bir işletme düşünülürse normal bir alış veriş kasası , unlu mamul rafı yeterli olur. Ama üretilen unlu mamuller özel olarak sunulması arzu ediliyorsa ve seçkin bir kesime hitap edilmesi isteniliyorsa daha farklı ürünler ve özel tasarımlar uygulanmalıdır.Bu bazen bir mermer kütüğü olurken bazende çoğu zaman insanların önünden geçtiği fark etmediği bir taş parçası da olabilir. Doğadaki her bir parça , nesne kullanılabilmelidir. Bu seçim vurgulanmak istenen tema ile alakalıdır.

Tasarım konusunda 20 yılı aşkın edinmiş olduğumuz bilgileri sizinle seve seve paylaşmaya devam edeceğiz.