Şarküteri Dükkanı Açılır mı?

Özellikle kahvaltılık bazlı ürünlerin ve doğal ürünlerin  satışını yapmak için çalışan işletmelere şarküteri dükkanı denir. Bu alanlar zeytin , peynir , sucuk , salam , pastırma , turşu , konserve gibi gıdaları satmak için özel olarak dizayn edilmişlerdir.

Şarküteri Dükkanı Açılır mı?

Günümüzde hele ki 2020 virüs ve pandemi döneminde doğal ürünlere olan talep her zamankinden daha fazla ihtiyaç ihtiva etmektedir. Özellikle manav ve şarküteri alanları bu konuda başı çekmektedir. Düşün ki discount marketlerle yarışmak söz konusu değildir. Çünkü market rafındaki fiyatlar bellidir. Çok fazla müdahale edemezsiniz. Fiyatlar nettir. Marka belli , gram belli … Ama siz doğal ürünlerdeki fiyatları fabrikasyon ürünlerdeki gibi belirlemek olası değildir. Mevsime göre fiyatı değişir , bölgesine göre fiyat değişkenlik gösterir.

Öyle ki her bölgede  ve her mevsimdeki aynı ürün fiyatları arasında ciddi farklılıklar yaşanabilmektedir. O zaman şunu rahatlıkla söyleyebilir. Gıda işinde ticaretin asıl yapıldığı alanlar bu alanlardır.

Şarküteri Dükkanı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle hijyen ve pandemi açısından temizlik en önemli kriter olamalıdır. Sonrasında doğallık… Yapılan dekorasyon veya mimari çalışmalar bu felsefeyi destekler nitelikte olmalıdır. Sistemde yer yer doğal ahşap ürünlere yer verilmelidir. Malzeme seçimi doğallık ve özel renk unsurları beraberinde düşünülmesi gerekmektedir.

Şarküteri Dükkanı Nereler de Açılmalıdır?

İnsanların bulunduğu her yer müsaittir. Özellikle neresi diye düşünülürse daha önceki konularda da bahsetildiği gibi aynı kriterler bu sektör için de geçerlidir. Yani ana cadde , okun , kamu alanlarına yakın bölgeler tercih edilmesinde önem arz edecektir.

Şarküteri Dükkanı Maliyeti Ne Olur?

Maliyet , sizin düşünmüş olduğunuz halinizle sınırlıdır. Bu işte sınır yoktur. Eğer en baz çalışmasından başlayalım dersek 40.000-80.000 tl arasında da yapılabilir. Tercihe göre 2.000.000 tl rakamlara da çıkabilir.