Marketlerde Virüs ve Bakteri Sorunu

Günümüzde özellikle virüs ve bakterilerin insan sağlığını tehdit ettiği dönemdeyiz.(Covid-19 ) Öyle ki virüsü durdurmakta zorlanıp her yeri dezenfekte yapmaktayız. Ellerimizi , yüzümüzü hiç olmadığı kadar sabun veya alkol ile dezenfekte yapmaktayız. Evlerimizde çıkmayarak virüsün yayılmasını yavaşlatmaya çalışmaktayız.

İnsanlar kişisel olarak ne yapılması gerekiyorsa yapmaya çalışmaktadır. Marketler veya manavlarda genel olarak hijyen kurallarına uyması gerekmektedir. Öyle meyve ve sebze tezgahları var ki söküldüğü zaman alt kısımlarında haşere , bakteri ve hatta fare çıkan tezgahlar bile vardır.

Meyve ve sebze tezgahları market rafına benzemez. Gıda rafları genel olarak kapalı ambalaj ile satış yapılırken , meyve ve sebze tezgahları kasalarla veya dökmelerle sergilenmektedir. Her türlü bakteriye veya haşereye açıktırlar. Her şeyden önce ya brandalarla veya tahtalarla yapılmış tezgahlar mevcuttur. Bu tezgahlar komple çivilerle veya kaynakla sabitleme yapılmış olup temizlik ve hijyen açısından hiç bir önlem düşünülmemiştir.

Hijyen açısından Manav Tezgahı Nasıl Olmalıdır?

1- Öncelikle yapılacak tezgahın meyve ve sebzenin oturduğu yüzey sabunlu su ile temizlik yapılmaya elverişli olmalıdır.

2-Temizlik açısında alt kısım kapaklı olmalıdır

3-Sepet kısmı delikli olup havalandırmaya uygun olmalıdır.

4-Havalandırma ile minimum bakteri oluşumu sağlanırken doğal bir hava sirkülasyonu için gerekli alanlar açılmalıdır

5-Minimum bakteri oluşumu için pürüzsüz yüzey sağlanmalı

 

Olması gereken

 

Olmaması Gereken