Manavcılık Yapmak

Meyve ve sebze işi ile uğraşan meslek alanına manavcılık denir. Bu mesleğin temel odağı her ne kadar meyve ve sebze satışı olsa da yalnız satış kısmını kapsamaz. Öyle ki başlangıç noktası topraktan başlar. Bilinmesi lazımdır.

Hangi meyve hangi mevsimde satılır , nereden alınır , nasıl alınır gibi bir çok sorunun cevabı bu mesleğin gizli yönleridir. Yalnız meyve ve sebzeyi halden almak , kasalarla satmak çok efektif değildir. Zaten belirli bir süre sonra müşteriler üzerindeki etki bu durumu teyit etmektedir.

Manavcılık Yapmak Zor mudur?

Her meslek dalında olduğu gibi bu işinde olası zor tarafları vardır. Öncelikle gece çalışmalarına alışık olmak gereklidir. Yani hale herkesten önce gidip mevcut hazırlanan malzeme listesini her bölgeden gelen ürünleri gezerek ve seçerek karar vermek gerekir. Bu mesleği yapmak aslında ticareti sevmekle alakalı bir durumdur. Öyle market sahipleri vardır ki özellikle hale kendileri giderler. Çünkü bir torba içindeki makarnayı seçmek ticaret değildir. Yalnızca şu marka dersiniz o kadar. Ama meyve ve sebze işinde karar vermesi ve öngörüsü güçlü olan insanların yapması gereken bir meslektir.