Manavcılık para Kazandırır mı

Manavcılık para Kazandırır mı?

Öncelikle emek olan her sektörün para kazandıracağı gibi manavcılık sektörünün de para kazandırması olasıdır. Öyle ki insanların sürekli ihtiyaç duyacağı bir ürünün satışıyla ilgileneceksiniz. Eğer doğru , bilinçli ve dürüst bir felsefe uygularsanız ve her işte olduğu gibi nasibiniz varsa kazanmama ihtimaliniz çok azdır.

Manavcılık ta para kazanmak için dikkat edilecek hususlar

1-Mutlaka işten anlayan birisini yanınızda tutmanız gereklidir. Yani halden meyve sebzeyi alacak ve bunu tezgahta sunacak birisi gereklidir. Bu bazen bir usta , bazen kendisini yetiştirmek isteyen bir personel de olabilir. Ama zamanla mutlaka işin sahibinin de bilmesi gereken bir husustur. Şöyle düşünün bir makarna veya pirinç. Rafa koyarsınız 2 gün 3 gün hatta aylardır bekleyebilir. Fire bazlı düşündüğünüz zaman zarar etmezsiniz.

Ama meyve ve sebze öyle değildir. Hangi gün hangi meyve , sebze , ne kadar , ne kadar paraya satılır. Bunun analizini yapabilecek kişiler bu iş için ideal kişilerdir. Aslında bu konu bir nevi bütün ticaretin sırrıdır. Eğer fabrikalar açmaya niyetiniz yoksa ve hizmet sektöründe ilerlemek istiyorsanız mutlaka bu sürecide göze almanız gereklidir.

Bir Nusret Et zincirini düşünün. Sahibi Nusret bey bir kasaplıktan gelme birisidir. Kesim hanelerde günlük yevmiye usulü kasaplık yapan birisiydi. Yapmak istediği işi en iyi şekilde yapmak için aldığı borç paralarla yurt dışına gitmeyi bile göze alıp bu işe başlamıştır.

2- Yapmak istediğiniz temel felsefeyi iyi belirleyin. Ne kadar büyümek , nasıl bir yol izlemek istediğinize kadar verin. Bu kadar aşamasında mutlaka sürelerle hedefleri beraber yapınız. Mesela 6 ay sonrasında taze meyve suyu işini de faaliyete geçirmek , 1 sene sonrasında dükkanı büyütme  gibi mutlaka hedef planları yapılmalıdır. Ticarette ne kadar hacim sağlanırsa o kadar büyüme de beraberinde olacaktır. Tabii bu süreç bilinçli ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Öyle ki negatif yansıma da yapabilir.

3- Yatırım planınızı ve kaynaklarınızı belirleyin. Belirlemiş olduğumuz felsefeyi uygulamak için demirbaşları tespit etmeniz gereklidir. Yani nasıl bir manav dükkanı yapılacak. Bunun için iyi bir dizayn şirketi tarafında manav dizaynı yaptırmanızda fayda vardır.

4-….

5-….

yazımız devam edecektir.